Vážení zákazníci, z důvodu státních svátků Vaše objednávky zpracujeme v úterý 2. 4. 2024. Děkujeme za pochopení.
 • - 10 %

  • Skladem
  • Produkt jiného vydavatele

  Temné počátky českých dějin

  Odkud k nám přišli a jak žili první Slované

 • - 10 %

 • Kdy knihy expedujeme?
  359 Kč 399 Kč
  i
  -
  +

  Co mají společného Sázava, koleda nebo vodník? Řada českých názvů, zvyků a mýtů je dědictvím po prvních Slovanech z 6. až 8. století, z období, které je kvůli nedostatku pramenů zahaleno do temnoty. Aktuální objevy nám však na něj otevírají nový pohled – mnohem bohatější a zajímavější, než nabízejí zažité představy.

  My Češi se řadíme ke slovanským národům. Ale s tím, odkud se u nás první Slované vzali a do jaké míry jsme jejich potomky, je to mnohem složitější. Čistá slovanská rasa je podle genetických výzkumů nesmysl a neplatí ani romantické představy o holubičí povaze a prvotní demokracii starých Slovanů.
  Jaký tedy byl jejich skutečný svět? Kdo jim vládl, s kým bojovali, v co věřili, jak bydleli a jedli? Jindřich Kačer shromáždil nejnovější poznatky archeologů i historiků a přetavil je do čtivé rekonstrukce našich nejstarších dějin. Tehdejší život ilustruje barvitými fiktivními příběhy typických Slovanů oné doby, která se rázem nezdá tak temná a vzdálená.

  # V knize se mimo jiné dozvíte:
  Že předpokládaná slovanská pravlast možná vůbec neexistovala.
  Proč „stěhování Slovanů“ neprobíhalo jako jednorázový přesun obrovské masy lidí.
  Jestli mají mýty o praotci Čechovi, Libušině soudu nebo Přemyslu Oráčovi reálný základ.
  Jak se do čela místních kmenů mohl dostat Sámo, cizinec z Franské říše.
  Kde lze hledat kořeny Velké Moravy a české státnosti.
  Proč křest’anství vymýtilo víru v pohanské bohy, ale ne v nižší bytosti, které ve folkloru přežívají dodnes.


  # O autorovi
  Jindřich Kačer (* 1977)
  Vystudoval historii na Masarykově univerzitě, kde se zaměřoval na období středověku. Působil jako redaktor a šéfredaktor v několika populárně-historických časopisech, například v Živé historii a Historických válkách. V roce 2020 zahájil naučný internetový projekt Válečníci starých časů. Ve volném čase se věnuje mimo jiné divadlu, larpu a plavbě na replice plachetnice z 18. století.

  # Doporučení
  „Jindřich Kačer přináší neotřelým způsobem – ve stylu knižního dokudramatu – vhled do života v českých zemích před vznikem prvních písemných památek a knížecí moci. Poctivě reflektuje starší i novější stav výzkumu a nezdráhá se tvůrčím způsobem domýšlet jeho poznatky. Věřím, že k této problematice přitáhne nové zájemce.“
  – David Kalhous, historik

  „Kniha poutavou formou přibližuje složité teorie a nejnovější diskuse o etnogenezi středoevropských národů tak, aby je pochopili i úplní laici, ať již mládež školou povinná, či zájemci o dějiny českých zemí z řad široké veřejnosti. Mohu ji doporučit všem, kteří se bojí suchopárných vědeckých textů, ale přesto se chtějí poučit a zároveň i trochu pobavit. Jindřich Kačer napsal čtivý, avšak fundovaný text, který konzultoval s odborníky a specialisty z řad historiků, archeologů i antropologů.“
  – Jiří Macháček, archeolog

  Parametr Hodnota
  Autor Jindřich Kačer ( Zobrazit všechny knihy tohoto autora)
  Překlad -
  Rozměry 143 x 215 mm
  Datum vydání 2021
  Počet stran 336
  Typ vazby pevná s přebalem
  Přílohy -
  Barva Černobílá s barevnou vsádkou
  ISBN tištěné knihy 978-80-7555-144-3
  EAN 9788075551443
  Katalogové číslo ZME1225
  Vydavatel Jan Melvil Publishing

  Úspěšně jste si rezervovali produkt:


  Otevíráte stránku v nepodporovaném prohlížeči!

  Prosím otevřete si jej v GOOGLE CHROME.